دسته
حرم
پیوند
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 109099
تعداد نوشته ها : 124
تعداد نظرات : 21
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

سعد بن ابي وقاص مي گويد:
روز جمعه اي با رسول خدا صلي الله عليه و آله نماز صبح را به جماعت خوانديم. آن گاه پيامبر رو به ما كرد و بر خداوند متعال درود فرستاد و فرمود:
« روز قيامت من مي آيم در حالي كه علي بن ابيطالب عليه السلام پيش روي من است و به دستش لواي حمد دارد. لواي حمد دو تكه است، تكه اي از سُندس (حرير و ديبا) و تكه‌اي از استبرق (حرير زربفت).»

img/daneshnameh_up/5/59/imam_ali_28.jpgدر اين هنگام مردي باديه نشين با شتاب به طرف رسول خدا رفت و گفت:« در باره علي بن ابي طالب چه مي گويي، زيرا درباره او اختلاف فراواني وجود دارد.»
رسول خدا لبخندي زد و فرمود:« اي اعرابي، چرا درباره علي اختلاف فراواني وجود دارد؟ علي رابطه اش با من مانند سرم براي بدنم است و مانند دكمه براي لباسم. » (رسول خدا مي‌خواهد بگويد همان گونه كه بدن بدون سر حياتي ندارد و لباس بدون دكمه كاربردي ندارد، پيامبر منهاي علي براي هيچ كس فايده ندارد؛ بايد در كنار رسول خدا، علي را پذيرفت و به او مؤمن بود.)
آن عرب باديه نشين با خشم به پيامبر گفت:« اي محمد، من نيرو و قدرتم از علي بيشتر است. آيا علي مي تواند لواي حمد را حمل كند؟!»

پيامبر فرمود:« آرام بگير، اعرابي! همانا خداوند روز قيامت به علي ويژگي هاي گوناگوني عنايت مي كند: به او زيبايي يوسف مي دهد و زهد يحيي و صبر ايوب و بخشش آدم و نيروي جبرئيل. لواي حمد به دست اوست، همه مردم در زير اين لواء هستند و گرداگرد او را امامان و تلاوت كنندگان قرآن و اذان گويان گرفته اند. و آنها كساني هستند كه در قبرها به بدنهايشان كرم نمي‌افتد.»

منابع:

  • بحارالانوار، ج 39، ص 216، حديث 8 ----------- تفسير فرات كوفي
دسته ها :

امام جواد عليه السلام و شفاي ناشنوا

شخصي به نام ابوسلمه مي گويد:
خدمت امام جواد عليه السلام رسيدم در حالي كه به ناشنوايي شديدي دچار بودم. از امام خواستم مرا شفا دهد. امام عليه السلام بر سر و گوشم دستي كشيد و دعايي خواند، آن‌گاه فرمود:«بشنو.»
سوگند به خدا در آن لحظه شفا يافتم و از آن پس، صداهاي ضعيفي را كه هيچ‌كس نمي‌شنود، من با گوش‌هايم مي‌شنوم.

منابع:
بحار الانوار، ج 50، ص 57.

دسته ها : تندرستی

راهنمايي امام جواد عليه السلام براي پيدا شدن اموال

ابو هاشم مي گويد:
مردي نزد امام جواد عليه السلام رفت و گفت:«اي پسر رسول خدا، پدرم از دنيا رفته و اموالي از خود به جا گذاشته، ولي من نمي دانم آنها را كجا گذاشته. من از دوستان و شيعيان شما هستم و خانواده‌ي پرجمعيتي دارم. به داد من برسيد.»
امام جواد عليه السلام فرمود:«نماز عشايت را كه خواندي بر محمد و آل محمد صلوات بفرست. شب، پدرت را در خواب مي‌بيني و او درباره اموالش با تو صحبت مي كند.»
مرد دستور امام جواد عليه السلام را اجرا كرد و پدرش را در خواب ديد. پدرش به او محل اموال را نشان داد و سفارش كرد:«نزد پسر رسول الله برو و به او خبر بده كه من جاي اموالم را به تو نشان دادم.»
روز بعد، مرد اموال پدر را پيدا كرد و ماجرا را به اطلاع امام جواد عليه السلام رساند و چنين گفت:«سپاس از آن خدائي است كه تو را كرامت بخشيد و برگزيد.»

منابع:
بحارالانوار، ج 50، ص 42، ح 8.

دسته ها : عمومی

اطلاع امام جواد عليه السلام از مرگ زن

عمران پسر محمد اشعري مي گويد:
نزد امام جواد عليه السلام رفتم و گفتم:«امّ حسن خدمت شما سلام رسانده و از شما درخواست كرده يكي از جامه‌هايتان را به عنوان كفن به او عنايت كنيد.»
امام جواد عليه السلام فرمود:«نيازي به اين كفن پيدا نمي‌كند.»
از خدمت امام جواد عليه السلام خارج شدم ولي معناي گفتار امام را نفهميدم. پس از آن خبر رسيد كه امّ حسن سيزده يا چهارده روز پيش مرده است.

منابع:
بحارالانوار، ج 50، ص 44، ح 11.

دسته ها : مذهبی

امام جواد عليه السلام و خبر از نامه هاي بي نام و نشان

ابوهاشم جعفري مي گويد:
نزد امام جواد عليه السلام رفتم تا نامه‌هاي بعضي اصحاب را به دست مبارك او بدهم. اما ديدم نامه ها بدون نام و نشان است و نگران شدم به امام چه بگويم.
اما امام يكي از نامه‌ها را گرفت و فرمود:«اين نامه‌ي زياد پسر شبت است.»
نامه‌ي دوم را گرفت و فرمود:«اين نامه‌ي محمد پسر ابوحمزه است.»
و همين طور نام صاحب هر نامه‌اي را بر زبان آورد.
من بهت‌زده شده بودم. امام جواد عليه السلام به من نگاهي كرد و تبسم فرمود.

منابع:
بحارالانوار، ج 50، ص 41، ح 4.

دسته ها : مذهبی

نشانه هاي امامت امام جواد عليه السلام؛ سخن گفتن عصا

يحيي بن اكثم قاضي ساّمرا مي گويد:
پس از مناظره هاي فراوان با امام جواد عليه السلام و سوالات مختلفم درباره علوم آل محمد، روزي در حال زيارت قبر رسول الله صلي الله عليه و آله، امام جواد را ديدم و باز سوالات زيادي مطرح كردم و پاسخ همه آنها را گرفتم. آنگاه عرض كردم:«سوگند به خدا، سوال ديگري دارم ولي از بيانش خجالت مي‌كشم.»
امام جواد عليه السلام به من فرمود:«پيش از آن كه سؤالت را مطرح كني خودم پاسخت را مي‌دهم. تو مي خواهي بپرسي آيا من امام هستم.»
من گفتم:«آري.»
امام فرمود:«بله. من امام هستم.»
گفتم:«نشانه اش چيست؟»
در اين هنگام عصايي كه در دست امام جواد عليه السلام بود به سخن در آمد و چنين گفت:«او مولاي من است. امام اين زمان است و حجت خدا.»

منابع:
بحارالانوار، ج 50، ص 68، ح 46.

دسته ها :

بركت آب وضوي امام جواد عليه السلام

امام جواد عليه السلام در سفري به كوفه در خانه مسيّب اقامت كرد. در حياط اين خانه درخت سدري بود كه ميوه نمي‌داد. امام كوزه آبي خواست و پاي درخت وضو گرفت. پس از آن نماز مغرب و عشاء را به جماعت براي مردم خواند و دو سجده شكر به جا آورد.
مردم پس از نماز، ديدند درخت سدر ميوه‌هاي زيبايي داده است. همه شگفت‌زده شدند و از ميوه‌ها خوردند. ميوه ها شيرين بود و هسته نداشت. آن‌گاه مردم با امام وداع كردند و امام به سوي مدينه حركت كرد.

شيخ مفيد مي‌گويد:
من نيز از ميوه آن درخت خورده‌ام، و ديده‌ام كه هسته نداشت.

منابع:
بحارالانوار، ج 50، ص 57.

دسته ها :

سلام

ميلاد مبارك امام محمدتقي را اول از همه خدمت صاحب عصر و زمان اباصالح المهدي تبريك و تهنيت عرض مي نمايم .

خدمت همه كساني كه اين مطلب رو مي خونن هم عرض تبريك و تهنيت دارم اين مولود مبارك رو .

انشاءالله عيدي امروزمون فرج آقامون حجة ابن الحسن المهدي باشه

در ضمن امروز ميلاد علي اصغر فرزند پاك امام حسين عليه السلام هم هست .

كه ميلاد اين مولود پاك رو هم خدمت همه شما تبريك و تهنيت عرض مي كنم .

براي برآورده شدن حاجات امام زمانمون صلوات

براي ديدن مطالب بيشتر درباره امام جواد عليه السلام مي تونيد به قسمت آرشيو مطالب : مطلب هفته اول تير ماه 1389 مراجعه كنيد .

يا كافي المهمات اكفني ما اهمني

دسته ها :
X